FRMOLL-countryfolkgrass music

Home | Kdo jsme: | Fotoalbum | Zvuk | Termíny | Historie | Kontakt

Historie

Kamaradi- countryon Roznov

Skupina KAMARÁDI (přímý předchůdce Frmollu) vznikla v létě  roku 1989, jako doprovodná skupina tanečního klubu MIX ve složení: Basa, kapelník – Martin Janás; 6ti strunná kytara – Tomáš Berka; 12ti strunná kytara – Pepa Kajtman; banjo – Dan Ondřich; mandolina – Olda Turek.

  Hned na podzim narukoval na vojnu banjista Dan a kapelník Martin začal mít problém s časem. Proto nastaly hned na začátku menší změny. Jako banjista přišel do kapely, která zatím byla bez názvu, Venca Lebeda, do rytmické sekce (na buben) Venca „Sam“ Soukup, na mandolinu Petr „Buřinka“ Vávra a na místo basisty definitivně Olda Turek. Nutno ještě zmínit jednu postavu spjatou s kapelou, a to je Radek „Bača“ Hron, který zařizoval snad všechno od piva až po kafe a hlavně s ním přišel název kapely. Jako poslední byl zvukař Eda Jindřich. Na jaře 1991 se vrací z vojny Dan Ondřich a do podzimu hráli dva banjisté. Na vojnu jde tentokrát „Buřinka“ a jako náhrada nastupuje bývalý člen slavné Maringotky Tonda Libertýn. Hraní tou dobou bylo dost a domovskou scénou se stalo kněžskodvorské Stop centrum. Podzim roku 91´je konečnou pro Tomáše Berku a Oldu Turka. Taky vojna. V té době se kapela na chvíli rozpadla a na jaře 92´ se rozdělila na dvě party. Bluegrassový Grass band a Kamarády.

  Kamarádi začali zkoušet skoro v novém složení: Basa, kapelník – Olda Turek; kytara – Pepa Baron; banjo Honza Benýšek; mandolína Míra Kubíček; kytara - Pepa Kajtman; buben Venca „Sam“ Soukup. Zvuk v té době obstarával Robert Hüttl. Po roce společného hraní odchází Honza Benýšek a na post banjistky nastupuje Patrika Jakešová, kterou ze začátku hlídá její táta a houslista v jedné osobě Honza Jakeš (nikdy nebyl členem kapely). Jako zvukař se vrací Eda Jindřich. Postu kapelníka se ujímá na nekonečno Pepa Baron. V hospodě v Roudném jsme objevili zpěvačku Danu Kroupovou a na housle s námi začala hrát Štěpána Macháčková. V té době odchází Pepa Kajtman a jeho místo zaujímá Marek Kartusek. Jelikož se začíná hroutit kulturní život v Budějovicích a kulturní domy jsou privatizovány pochybnými „firmami“, jako zkušebnu máme sál v Zemědělských stavbách oplátkou za jedno hraní měsíčně v místní restauraci.Odchody nás ani v tomto období neminuly. Píše se rok 1994 a ten se zdá pro kapelu zlomový. Loučíme se s Mírou Kubíčkem; Štěpánou Macháčkovou a Patrikou Jakešovou, místo které se vrací Honza Benýšek. Je tu ještě jedna a dost podstatná změna. Vystoupením ve Sportovní hale končí skupina Kamarádi a název se mění na Frmol.

  Tento název pochází z Honzovy hlavy, sice jen s jedním „L“ , ale Pepa ho hned upravuje na FRMOLL s dvěma „L“. (O existenci bývalé folkové kapely stejného názvu v severních Čechách jsme neměli ani potuchy, její členy tímto zdravíme). Takže sestava je až na jeden případ snad definitivní. Začínáme zkoušet u Honzy v banjovně. Celou dobu od roku 92´s námi občas hostuje na foukací harmoniky vynikající muzikant Petr Vrabec. Někdy kolem roku 2001-2002 se u Dany ozvaly mateřské pudy, a tak nás vyměnila za rodinný život, aby se v roce 2010 opět vrátila. Ale jinak už žádná muzikantská změna, jenom se nám mění zvukaři, viz strana ZVUK.